דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
רשת המתנ"סים קרית טבעון
 • ביה"ס לקרמיקה
 • מתנדבים
 • עמיתים
 • מרכז ענפים
 • תרבות
 • קהילה וחברה
 • דרמה
 • ביה"ס למחול
 • קונסרבטוריון
 • נוער
 • ספורט
 • גיל הזהב
 • הגיל הרך

מפגש יוצרות טבעוניות

9/02/2015
מפגש יוצרות טבעוניות

המופע 'שחרחורת ליבי' שיתקיים ביום חמישי, ה 19 בפברואר באולם זוהר, מפגיש שתי כוכבות מקומיות: הסופרת והמשוררת איריס אליה כהן והזמרת והפייטנית רקפת אמסלם.

  

'שחרחורת ליבי' היא יצירה משותפת של השתיים, ואם לשפוט על פי המופע הקודם שהתקיים בבית רוטנברג בחיפה, הרי שמדובר ביצירה מקורית, מרגשת, המחברת בין העבר להווה, בין הישן לחדש, בין עולם הסיפורת והשירה לעולם הפיוט והזמר, והיא לטעמי, אחד הדברים היפים שנעשו פה, בשנים האחרונות.

 

רקפת אמסלם - תושבת קרית טבעון, זמרת, פייטנית, מלחינה ומבצעת. נולדה בישראל למשפחה בעלת שורשים בקורדובה שבספרד, אלג'יריה ופולין. בעשר השנים האחרונות במהלך חיפושה אחר השורשים התרבותיים והמוזיקליים של משפחתה גילתה רקפת את עולם הפיוט על גווניו הרבים והתרשמה רבות מן הטקסטים הלחנים והגיוון התרבותי המצוי בפיוטים, החלה חוקרת ולומדת את שירת הפיוט, ובמקביל הקימה הרכב מוזיקלי שהופיע בכל רחבי הארץ. בשנת 2010 הוציאה רקפת בשיתוף אחיה המוזיקאי אורן שחר אלבום בכורה הנקרא "יחד שבטי ישראל" ובו פיוטים ממגוון עדות ישראל (מרוקו, בבל, פולין, פרס ועוד) בעיבודים מקוריים וייחודיים. בספטמבר 2014 הוציאה רקפת את הסינגל "מי האיש החפץ חיים" בעברית ובערבית, בביצוע מקורי וייחודי. השיר זכה להשמעות ברדיו, ולתגובות חמות ומרגשות.

 

 

 

איריס אליה כהן היא סופרת ומשוררת, ב 2011 יצא ספר הפרוזה הראשון שלה "מכתוב" (הקיבוץ המאוחד) שזכה בפרס שרת התרבות 2011, ובפרס רמת גן 2012 ולהצלחה גדולה בארץ ובעולם. בראשית 2013, יצא ספרה השני, 'דושינקא, נשמה', שהיה בין המועמדים לפרס ספיר 2013. "שחרחורת" הוא ספר שיריה הראשון, שזכה לתפוצה רחבה ולתגובות נלהבות.

 

"את איריס הכרתי דרך פרויקט הדסטארט לספר החדש שלה 'שחרחורת'." מספרת רקפת " התרשמתי עמוקות מכתיבתה של איריס והחלטתי לתמוך בספרה העתידי. רצה הגורל, ולאחר שבוע הוזמנתי לערוך אירוע סליחות בצוותא בטבעון בשילוב המתנ"ס והקהילה הרפורמית. מסתבר כי גם איריס אליה כהן הוזמנה לאותו ערב להקריא משיריה. כשנפגשנו בצוותא, חוץ מההבנה המפתיעה כי אנחנו שכנות גילינו כי יש לנו אלף חוטים שקושרים בינינו, שבועיים אחר כך החלטנו לצאת במופע משותף."

 

  המופע 'שחרחורת ליבי' מפגיש שתי נשים במרחב שכולו יצירה נשית, ישראלית, עצמאית, המדברת בשפה של אהבה, חמדה וחמלה. זוהי יצירה המחברת בין העבר להווה, בין הישן לחדש, בין עולם הסיפורת והשירה לעולם הפיוט והזמר, ומשלבת כתיבה ומוזיקה מזרחית, שורשית, זכרונות ילדות וגעגוע ואת מורכבות ההוויה הנשית.

 

"למופע מביאה איריס את השירים הליריים שלה," מספרת רקפת, "על בית אביה, על ילדותה, על קשיים כלכליים שחוותה בילדותה, ובתוך כך גם שירי אהבה רבים, מופלאים בעיני."

  "קודם כל, רקפת היא זמרת חד פעמית." מספרת איריס "היא באמת אחת הגדולות שצמחו כאן. מחזרה לחזרה אני נדהמת מהווירטואזיות הווקאלית שלה. האינטרפטציות שלה לפיוטים שכולנו גדלנו עליהם לא עוזבות אותך זמן רב אחרי שאתה שומע אותן."

 

 

שְׁעוֹן חֹרֶף/ איריס אליה כהן

 

אַל תִּרְאוּנִי שֶׁאֲנִי

שְׁחַרְחוֹרֶת, זֶה רַק

הַלֵּב שֶׁמַּקְדִּים

לְהַחְשִׁיךְ

 

אֲפִלּוּ בַּקַּיִץ, עֵת מַסְמִיךְ

הַתַּמּוּז וְהָאוֹר

מְהַלֵּךְ עַד לֵילוֹת

גְּבַהּ צַוָּאר

נוֹקֵף בִּי הַלֵּב

 

שָׁעָה אַחַת קֹדֶם

העולם המשותף שלהן נובע מעצם היותן יוצרות ישראליות שנולדו בשנות ה-70 וחוו השפעות תרבותיות מגוונות דומות ושונות החוברות יחדיו למופע משותף שהאוריינטציה שלו הינה ישראלית ים תיכונית. אחד משיאי המופע מגיע כאשר רקפת מבצעת את "שעון חורף", שיר הנושא של 'שחרחורת'. "כששמעתי בפעם הראשונה את הלחן של רקפת לשיר פשוט התחלתי לבכות " מספרת איריס "אין מרגש מלשמוע שיר שלך, מקבל פרשנות מוזיקלית. והפרשנות של רקפת כה חכמה, כה מדוייקת, כה מרגשת. באמת, אין מילים."

 

  במופע בקרוב בטבעון מארחות רקפת ואיריס את המוזיקאי והמלחין הבינלאומייאיר דלאל, מחשובי המוזיקאים בתחום המוזיקה האתנית החיים כיום. דלאל יוצר מוזיקה אתניתישראלית המשלבת השפעות מגוונות ממקורות שונים. כבן להוריםיוצאי עיראק , מושפע דלאל ממוזיקה יהודיתערבית ומוזיקה יהודית עיראקית. "יאיר מנגן בעיקר על כינורועוד, " מספרת רקפת, "אני מכירה אותו ואת המוזיקה שלו כבר כמה שנים, אבל רק בזמן המלחמה האחרונה, "צוק איתן" נפגשנו באירוע "תיקון גבול" של התנועה הרוחנית לשלום שהקימה פרופסור חביבה פדיה. האירוע התקיים בדרום בבאר שבע בעיצומה של המלחמה. יאיר הביא את שיריו ונגינתו, ואני הבאתי את השירים שלי, והמסרים שלי והבנו שאנחנו יכולים לשתף פעולה על הבמה. ברגע שהתגבש המופע עם איריס, היה לי מאד טבעי ליצור חיבור עם יאיר דלאל המביא ביצירותיו הלך רוח אמנותי המתאים לרוח המופע שלנו: "שחרחורת לבי"." "שחרחורת ליבי" מוסיפה איריס, זה בעצם סינטזה של המופע המוזיקלי של רקפת, הנקרא "שירת לבי" וספר השירה שלי: "שחרחורת"."

 

איך הייתה ההרגשה בחזרות המשותפות לקראת המופע?

"האווירה בחזרות הייתה מדהימה. תחושה של התעלות. כל אחד מאתנו הביא את עצמו, והחיבור הוביל לאיזה תחושה של יצירה שלמה, גדולה מסך חלקיה."

 

אמָּא

 

אִמָּא הָיְתָה מַשְׁכִּימָה, מְעַרְסֶלֶת, מַחֲלִיפָה,

מְחַתֶלֶת, רוֹחֶצֶת, שׁוֹטֶפֶת, חוֹפֶפֶת, מְיַבֶּשֶׁת, מְקַרְצֶפֶת,

מְגַהֶצֶת, מְקַפֶּלֶת, אוֹפָה, מְבַשֶּׁלֶת, מְקַלֶּפֶת, קוֹטֶפֶת, מְאַדָּה, מַרְתִּיחָה,

מַמְלִיחָה, מַמְתִּיקָה, מְמַיֶּנֶת, פּוֹלָה, קוֹצֶצֶת, צוֹלָה, וְשׁוּב, מְנַקָּה, בֵּין לְבֵין מֵינִיקָה .עַד גִּיל שְׁנָתַיִם. יוֹרֶדֶת, עוֹלָה

אָצָה, הוֹלֶכֶת, רָצָה, חוֹזֶרֶת, לֹא נָחָה רֶגַע.

לֹא יוֹשֶׁבֶת, כָּל הַיּוֹם עַל הָרַגְלַיִם. עוֹמֶדֶת.

וּבְכָל זֹאת, כְּשֶׁהָיוּ שׁוֹאֲלִים אוֹתִי מָה הַהוֹרִים שֶׁלָּךְ עוֹשִׂים

הָיִיתִי עוֹנָה: אַבָּא קַבְּלָן. וְאִמָּא לֹא עוֹבֶדֶת.

יש תוכניות מיוחדות למופע מול קהל הבית בטבעון?

 

איריס: "בהופעה בטבעון נשלב קטעי קריאה, כאמור, שירים, סיפורים, אנקדוטות, ומגוון רחב של פיוטים ושירים ישנים וחדשים, מוכרים, מעוררי געגוע."

 

רקפת: "זה הולך להיות ערב אינטימי, מלא אהבה, חמדה וחמלה, היוצאים מן הלב ומביאים את הלב, שיזכיר לכולנו שיש, במרחק נגיעה, יצירה מקומית, נשית, ישראלית, מזרחית, שורשית."

"נשית, בעיקר." מחייכת איריס, ומספרת לי על השיר 'אמא', שהפך וויראלי תוך כמה ימים וזכה לאלפי שיתופים ברשת, בעיקר בשל ההזדהות וההתרגשות שעורר אצל נשים רבות". אני מספרת שקיבלתי אותו בווצאפ!


איריס אליה כהן ורקפת אמסלם מארחות את יאיר דלאל, יום חמישי 19.2.2015 באולם זוהר – קרית טבעון

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה

כתבות נוספות

לוגו אתר נגיש החברה למתנ"סים המועצה המקומית קרית טבעון דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד