דלג על בר עליון בראש הדף
בר עליון בראש הדף
רשת המתנ"סים קרית טבעון
דלג על הרשמה למידע
הרשמה למידע

הרשמה למידע

הרשמו עכשיו וקבלו למייל מידע עדכני אודות אירועים ופעילויות בק.טבעון 


 

 • ביה"ס לקרמיקה
 • מתנדבים
 • עמיתים
 • מרכז ענפים
 • תרבות
 • קהילה וחברה
 • דרמה
 • ביה"ס למחול
 • קונסרבטוריון
 • נוער
 • ספורט
 • גיל הזהב
 • הגיל הרך

להתחיל את שנת הלימודים ברגל ימין

31/08/2015
להתחיל את שנת הלימודים ברגל ימין

הילה גליקסמן מנהלת מעון חומד של רשת המתנ"סים קרית טבעון מביאה מספר המלצות להורים ולילדים הנרגשים לקראת השנה החדשה בבתי הספר והגנים.

 

ילדים צעירים יכנסו פעם הראשונה בחייהם למסגרת חינוכית. הבוגרים יותר עוברים ממסגרת אחת לשניה ויש שנשארים באותה המסגרת בשינויים שונים. אלו ואלו יכירו חברים חדשים, צוות חינוכי חדש יחשפו למרחב שונה, לכללים חדשים. כולם יצטרכו להסתגל מחדש. גם ההורים.

 

מהי הסתגלות? הסתגלות היא היכולת של אדם להתאים את עצמו מחדש לסביבה חדשה. הסתגלות מחייבת לגייס קשב וסבלנות לבחון את הסביבה, לצפות מהצד ולנתח: מי הם הילדים החדשים שאיתי, איך הם פועלים, עם מי יהיה לי נוח להתחבר. את כללי ההתנהגות שמגדיר הצוות החינוכי, כיצד פונים ולמי כשזקוקים לעזרה, היכן מוצאים כל דבר שצריכים.
זהו תהליך טבעי, שמלווה את האדם מינקות ולאורך כל חייו בצמתים רבים ושונים. זהו תהליך, שמוציא את האדם מאיזון של המוכר והידוע אל הלא נודע. "הלא נודע" מעורר חששות והוא מתבטא באופנים שונים: בכי מתוך חשש הפרידה, עיפות מהמאמץ הכרוך בהסתגלות, נדנוד בשעות אחר הצהרים כפורקן של המתח שהצטבר לאורך היום ועוד.
משום שמדובר בתהליך טבעי המתרחש לאורך כל מחזור החיים חשוב לעזור לילדים לפתח אסטרטגוית הסתגלות היוצאות מתוך אמונה בעצמו ומתוך כוחות נפש פנימיים.

 

איך עושים את זה?

קודם כל אופטימיות: כדי לעזור לילדים להתגייס אל חווית ההסתגלות ממקום של כוח חשוב להעביר מסר ברור, מחוייך המאמין שיהיה טוב: שיכיר חברים חדשים, שהצוות יהיה נחמד, שיהיה לו מעניין וטוב. גם כשמגיעים למסגרת החדשה והילד נאחז בכם וממען לשחרר תבינו את הקושי. תתבוננו יחד מסביב, תראו בקול רם מה יש במרחב, תגלו התלהבות ועניין מהסביבה החדשה וכשיגיע הזמן להפרד אל תהססו להגיד אני יודע/ת שעכשיו קצת קשה אך עוד מעט יהיה קל יותר ונחמד. להסתובב וללכת.

ללכת גם כשעצוב וכואב להשאיר ילד בוכה ובועט שרוצה אתכם. ללכת גם כשנראה שילדים רבים כרגע בוכים. חזרה לאחור תשדר לילד מסר שאתם לא סומכים עליו ולא על המקום שיקל על עצב הפרידה. שעוד קצת ווליום בבכי יעזור להחזיר אתכם למקום.

 

עוזרים לילדים להסתגל ע"י הכנה מראש: פוגשים את הצוות החדש, מבקרים במסגרת החדשה וערב לפני מזכירים גם מה יהיה למחרת: "נגיע יחד, נסתכל, נשחק וכשיגיע הזמן להפרד, אני אתן נשיקה ואלך. (ואז מכניסים את משפט הקסם:) ואני סומכ/ת עליך שתסתדר, שגם כשיהיה קצת עצוב תתגבר. בסוף היום נפגש ותספר לי איך היה". לחזור על ההכנה מראש יום יום בתקופה הראשונה להיות עקביים ונחושים.

כדי לבדוק בכל יום עם הצוות איך עבר היום, איך התגבר על הפרידה ולחזק את הילד על התהליך שעובר, להתגאות בו שהוא מתגבר ומתאמץ ונהנה.
לרוב ילדים להורים נחושים ועקביים מפסיקים לבכות מהר ונתפנים להכרות עם הסביבה החדשה.

"לסמוך" היא מילת הקסם. לסמוך על הילד שיגייס כוחות ויתגבר, לסמוך על הצוות שיעזור לו בתהליך. לסמוך על המסוגלות ההורית, לעמוד בקושי של הילד, לאפשר לו לבכות, להתגבר על הקושי האישי מתוך הבנה שהסתגלות היא תהליך. וכמו כל תהליך הוא לוקח זמן ויש לאפשר לילד להתמודד איתו. הוא לא נמצא לבד הוא נמצא בידים מיומנות לסייע בימים מורכבים אלו.
לסמוך בעיניים פקוחות: לשאול, להתעניין, להעזר בצוות כדי לראות איך אפשר יחד להקל.

 

לאפשר מרחב סבלני של פורקן בבית. תהליך ההסתגלות מגייס מהילד כוחות רבים של שליטה עצמית במסגרת החינוכית. ההגנות מתפרקות בבית, במרחב הבטוח. זו הסיבה שהילדים נוטים להיות יותר בכיינים, "נדבקים", עייפים, קוטרים בתקופת ההסתגלות. בימי אלו גייסו יותר חיבוקים, אמפטיה והמון סבלנות אלו יעזרו לעבור את התקופה. אחרי החגים והכניסה לשיגרה העוצמות יפחתו גם במסגרת החינוכית וגם בבית למרות שתהליך ההסתגלות ימשך אך הילד יגלה יותר פנויות לחקור את המרחב ולהרגיש בו יותר ויותר בטוח.


הילה גליקסמן
מנהלת מעון חומד – רשת המתנסים קרית טבעון, מנחת קבוצות הורים ל"הורות משפיעה" ובוגרת מכון אדלר.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה

כתבות נוספות על מעון חומד

לוגו אתר נגיש החברה למתנ"סים המועצה המקומית קרית טבעון דלג על בר תחתון
בר תחתון
דרונט בניית אתרים
עבור לתוכן העמוד